FATİH BAYRAM

THE EXPERIENCED TEACHERWEB DESIGNERRAPPER

Katie Bouman! Bu ismi unutmayalım.

Tarihe geçen olaylara tanık olmanın güç olduğu zamanlarda yaşadığımızı söylemeliyim. Belki de çoğunuz içinizden şunu söylemişsinizdir; “keşke Albert Einstein görelilik kuramını keşfettiğinde hayatta olsaydım.” Ya da “Nikola Tesla, 1898’de Madesen Squaer Garden’da uzaktan kumanda ile tekne yüzdürürken ben de orada olmak isterdim.” demiş olabilirsiniz. Eğer böyle düşünüyorsanız size kaçırmak istemeyeceğiniz bir haber vermem gerekir. Bir kara deliğin fotoğrafı ilk kez yayınlandı. Dünyamızdan 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bu “canavarın” fotoğrafı 9 Nisan 2019 tarihinde internete yüklendi. Hala görmeyenler için görseli hemen alt satıra bırakıyorum.

Dünyamızdan 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan ve görüntülenen ilk Kara Delik.

Sanırım akıllara hemen “Neden bu fotoğraf flu?” sorusu gelecektir. Bilim insanlarının bu görüntüyü alabilmek için çok büyük bir teleskopa ihtiyacı vardı. Henüz gereken büyüklükte bir teleskop inşa edilmediği için farklı bir yol kullanmak gerekti. Dünya’nın çeşitli bölgelerindeki büyük teleskoplardan alınan görüntüler birleştirilerek ortak bir görüntü elde edilecekti. Söylemesi kolay ancak başarması oldukça zor bir görevdi bu.

Görüntüleri birleştirilen teleskoplar

Her bir teleskoptan elde edilen görüntüler sürekli olarak depolanmalıydı. Bu, terabyte’larca veri demek oluyordu. Hatta proje bitince toplamda 5 Petabyte veri elde edildi. Bu verilerin düzenlenmesi, saklanması ve işlenmesi için bir algoritma şarttı. İşte burada Katie Bouman devreye giriyordu.

Katherine (Katie) Louise Bouman

California Teknoloji Enstitüsü’nde yardımcı doçent olarak görev yapan görüntüleme bilimcisi Katie Bouman, tarihe geçen kara delik fotoğrafını elde etmek için gereken algoritmayı oluşturan bilim insanıdır. Bundan sonraki adımlarda da adını çokça duyacağımızı tahmin ediyorum. Çünkü, bu görüntülerin devamı gelecektir. Yeterince bütçe ayrıldığı zaman, kara deliğin görüntülenmesi için daha iyi teleskoplar yapılacak ve daha çok sayıda teleskopun görüntüsü birleştirilecektir.

Kişisel görüşüm şu yöndedir ki, dünya genelinde şarkıcılar, film yıldızları kadar bilim insanlarının da adının duyulması gereklidir. Katie Bouman, Michio Kaku, geçtiğimiz yılın mart ayına kadar Stephen Hawking gibi önemli insanların dünya gündemini meşgul ettiğini görmek bana umut ve mutluluk veriyor.


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir