FATİH BAYRAM

THE EXPERIENCED TEACHERWEB DESIGNERRAPPER

Google Drive’da 15 GB bedava alanımız var. Koşun!

Google Drive’ı çoğumuz duymuşuzdur. Fakat Drive’a girip kurcalama fırsatımız olmamış olabilir. O nedenle sizlere kısaca içinde neleri bulabileceğimizden bahsedeceğim. Belki günlük koşuşturmacanızda ekstra bir yararı olabilir. Şahsen yararını görmüş ve kullanmaya devam etmekteyim. Şimdi gelelim Google Drive’a nasıl ulaşacağımıza!

Eğer bir “gmail” hesabınız varsa, google drive’ı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer gmail hesabınız yoksa da bu linkten http://goo.gl/Bprajv bir tane ücretsiz alabilirsiniz.

Evet. Hesabımızı oluşturduysak hemen drive bölümüne geçelim. Gmail hesabımıza giriş yaptıktan sonra sağ üst taraftaki “Uygulamalar” butomunuza tıklayıp aşağıdaki gibi açılan menüden “Drive” butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen sayfa; bizim dosyalarımızı saklayabileceğimiz, office uygulamaları üretip, çalıştırabileceğimiz, Drive’da bulunan çeşitli uygulamaları hesabımıza entegre edip kullanabileceğimiz yer, yani Google Drive!

“-Peki öyle anlatması kolay da ben bu dosyaları nasıl yüklerim buraya? Nerden uygulamaları falan bulucam?”

Aslında anlatması daha zor. Çünkü dosyaları yüklemek için tek yapmanız gereken sol üst tarafta bulunan “Yeni” butonuna tıklamak ve “Dosya Yükleme” bölümünden Drive’a dosya aktarmak…

Yukarıda gördüğünüz üzere “Yeni” butonuna tıkladıktan sonra önümüze gelen açılır menüde dosya veya klasör yüklemek için gerekli alanlar mevcut. Hemen altında “Google Dökümanlar”, “Google E-tablolar” gibi bölümler var. Bunlar aslında Word, Excel, Powerpoint uygulamaları. Diğer seçeneğini açtığımız zaman tüm office uygulamalarının alternatiflerini görebiliyoruz. Bu uygulamaları kullanarak yeni dökümanlar hazırlayabiliriz. Arayüz bakımından çok kolay kullanıma sahip. Ayrıca dökümanlarınız anlık olarak kaydedildiği için bilgisayarın anında kapanması ya da tarayıcının kapanması durumunda çalışmalarınız boşa gitmiyor, tekrar drive hesabınıza giriş yaparak kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ayrıca, bilgisayarınızda office yoksa ve acil olarak arkadaşınızın gönderdiği office dosyasını açmak istiyorsanız, elinizdeki dosyayı “Dosya Yükleme” butonunu kullanarak drive hesabınıza yükleyebilir buradan dosyayı açıp inceleyebilirsiniz.

Tüm bunların haricinde driveda oluşturduğunuz office dökümanlarını anlık olarak arkadaşlarınızla paylaşabilir, farklı bilgisayarlardan aynı anda döküman düzenleyebilir ya da oluşturabilirsiniz. Bu özelliği daha önceden birçok kez kullandım ve gayet yararlı olduğunu söylemeden geçemem. Peki dökümanları arkadaşlarımızla nasıl paylaşıyoruz? Hemen aşağıya bakalım.

Daha önce gördüğümüz “Yeni” butonunun altında “Google Dökümanlar” bölümüne tıkladık ve “word” dosyamızı yazmaya başladık. Hemen ekranın sağ üst kısmında bulunan “Paylaş” butonu dikkatimizi çekecektir. Bu butona tıkladıktan sonra eğer dosya ismi vermediysek, drive bizden bir dosya ismi isteyecektir. Dosya ismini de verdikten sonra önümüze gelen listede bizden arkadaşlarımızın “gmail” adresilerini isteyecektir. Tabi ki buraya birden çok adres ekleyebiliyoruz. Ayrıca, eklediğimiz kullanıcıların yetkilerini de belirleyebiliyoruz. Bunu eklediğimiz mail adreslerinin yanında bulunan “Düzenler” açılır listesine tıklayarak seçebiliyoruz. Verebileceğimiz 3 çeşit yetki var bunlar; düzenler, yorum yapar ve görüntüler.

Eveeet! Son olarak gelelim nasıl uygulama entegre edeceğimize!

Yukarıdaki görselde var. Hadi bye!

Şaka şaka. Evet yukarıdaki görselde “Diğer” bölümünü açtık ve en altta “Daha fazla uygulama bağla” seçeneğine tıkladık. Siz de tıklayın. Herkes tıklasın. Eeerrrrbody!!

Bakınız tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir market geliyor. Bu marketten, istediğimiz uygulamayı seçiyoruz ve üstüne gelip “Bağla” butonuna tıklıyoruz. Google Drive’da hiiiiç itiraz etmeden uygulamayı hesabımıza entegre ediyor. Bu uygulamayı da daha önce gördüğümüz “Yeni” sekmesine tıklayarak açabiliyoruz. Genelde “Diğer” bölümünde oluyor.

Son olarak söylemem gerekir ki Google Drive bize 15 evet yanlış duymadınız tam 15 GB ücretsiz depolama alanı sağlıyor. Tabi belli ücretler karşılığında bunu artırabiliyoruz. Ama günlük işlerimizi görmek için yeterli bir alan. Fotoğraflarımızı, dökümanlarımızı Google Drive sunucuları içinde saklayabiliyoruz. Flash disk gibi kaybolma riski yok.

Evet bayanlar baylar. Durum bu. Hadi gittim ben.


One Comment


Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir